Warsztaty tworzenia aplikacji mobilnych

Home / Bez kategorii / Warsztaty tworzenia aplikacji mobilnych
 
Warsztaty tworzenia aplikacji mobilnych
Cel warsztatu

Celem warsztatu jest wprowadzenie w świat tworzenia aplikacji mobilnych z akcentem na rozwój umiejętności społecznych: współpracy w grupie, wzmacnianie pewności siebie, konstruktywnego rozwiązywania problemów. W przyjazny sposób uczymy stosowania metody projektowania nastawionej na użytkownika i myślenia projektowego. Przy okazji uczestnik / uczestniczka warsztatu dowiaduje się:

  • Jak przebiega proces porojektowania aplikacji
  • jak można je wykonać bez konieczności kodowania
  • jakie są ciekawe i bezpłatne aplikacje, które wspomagają uczenie się i twórczość
  • jakie bezpłatne narzędzia mogą pomóc w przygotowaniu grafik i multimediów

Uczestnicy

Warsztaty przeznaczone są głównie dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Sprawdzą się także jako narzędzie integracyjne dla firm, które chcą zaproponować swoim pracownikom rozwój i dobrą zabawę. Odczarujemy proces tworzenia aplikacji mobilnych i przybliżymy go osobom, które z programowaniem na co dzień nie mają do czynienia - warsztat zaprojektowany jest zarówno dla ‘humanistów’ jak i ‘ścisłowców’, początkujących i zaawansowanych. Jednym z jego celów jest ukazanie, jak ważna i wartościowa w świecie nowych technologii jest różnorodność zainteresowań i doświadczeń.

Metody i narzędzia

Warsztaty mają formułę Medialabu, przestrzenni, w której eksperymentuje się z formą wyrażania myśli i wariacją sposobów komunikacji. Niezwykle ważny jest tu aspekt doświadczania. Aktywność jest po stronie uczestnika, będącego jednocześnie twórcą. Podejście DIY, czyli “zrób to sam(a)” otwiera przestrzeń do eksperymentu, daje zgodę na popełnianie błędów i badanie granic. Ważne jest współdziałanie umożliwiające uczenie się od siebie, dzielenie się różnymi umiejętnościami oraz wykorzystanie nowych mediów i otwartych technologii
Sprzęt: projektor, ekran, ewentualnie dostęp do wi-fi. 

 

Czas trwania
Warsztat skrócony
4 godz. szkoleniowe
  • Efektem jest wersja demo aplikacji mobilnej na platformy iOS/And/Win, oparta na przygotowanym przez trenera szablonie. Uczestnik warsztatu wie, jak bez programowania tworzyć aplikacje mobilne. Praca w grupie.
Warsztat rozszerzony
1 dzień (8 godz. szkoleniowych)
  • Efektem jest wersja demo aplikacji mobilnej na platformy iOS/And/Win, oparta na pomyśle i materiałach przygotowanych przez uczestników. Uczestnik warsztatu wie, jak bez programowania projektować i realizować aplikacje mobilne. Praca w grupie.
Warsztat pogłębiony
6 spotkań po 4 godz. szkoleniowe
  • Efektem warsztatu jest pełnowartościowa aplikacja mobilna na najbardziej popularną w Polsce platformę Android. Przykład: aplikacja Polecam to! w Warszawie, wymyślona i wykonana przez młodzież podczas warsztatów Magia w Procesie, zrealizowanych jesienią 2015 przez Fundacje Culture Shock.
  • Uwaga! Jeśli aplikacja ma zostać opublikowana w sklepie Google Play należy założyć konto deweloperskie. Jest ono potrzebne do dystrybucji aplikacji mobilnej. Do stworzenia aplikacji używamy serwisu, który wymaga opłaty abonamentowej za utrzymanie aplikacji. Łączne koszty, które ponosi instytucja z tytułu założenia w.w konta wynoszą od 500 zł wzwyż.
Warsztat prowadzą

Sylwia Żółkiewska - projektantka aplikacji mobilnych, animatorka kultury i autorka materiałów edukacyjnych dotyczących zastosowania nowych technologii w kulturze i edukacji. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki, specjalizacja - Film Animowany) oraz Podyplomowych Studiów Menedżerskich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2011-2016 z zespołem Fundacji Festina Lente zrealizowała kilkanaście gier i aplikacji mobilnych na platformy Android, iOS i Windows (m.in. na podstawie utworów F. i S. Themerson, St. Grochowiaka, K.I. Gałczyńskiego). Jest współautorką kilkudziesięciu materiałów edukacyjnych i scenariuszy zajęć (m.in. na potrzeby projektu Tablety w Twojej Bibliotece) oraz autorką przewodnika dla instytucji kultury, o tym jak stworzyć aplikację mobilną. Z Fundacją Culture Shock opracowała m.in. pionierski warsztat tworzenia aplikacji mobilnych dla młodzieży, w wyniku którego powstała aplikacja Polecam to! w Warszawie. Współpracuje z: FRSI, Fundacją Orange, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Uniwersytetem Muzycznym im. F.Chopina. Jest członkinią Sieci Latających Cyfrowych Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę.

Paulina Jędrzejewska – pracuje w dziedzinie edukacji, technologii informacyjno-komunikacyjnych, bezpieczeństwa i prywatności w sieci, a także cyfrowego wykluczenia. Doświadczona trenerka i coach grupowy. Absolwentka Akademii Fundacji Panoptykon oraz Studium Coachingu Grupowego w Szkole TROP. Od 4 lat w Fundacji Culture Shock realizuje warsztaty Medialab, pracując na zmianie społecznej poprzez nowe technologie. Posiada również doświadczenie w prowadzeniu projektów międzypokoleniowych oraz przy realizacji działań mających na celu zwiększenie świadomości uczestników w obrębie nowych technologii cyfrowych w kulturze. 

 

Zapytaj o ofertę

Chętnie dostosujemy naszą ofertę do Twoich potrzeb. Cena warsztatu jest do uzgodnienia w zależności od liczby godzin i uczestników oraz miejsca przeprowadzenia zajęć. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas na info@cultureshock.pl.

1

Magia w Procesie był to ambitny eksperyment, precedens na skalę ogólnopolską i ogromne wyzwanie. Podczas warsztatów uczestnicy uczyli się jak stworzyć aplikację mobilną od pomysłu do realizacji.  Aplikacja Polecam to! w Warszawie to pierwsza polska aplikacja wymyślona i zrealizowana przez młodzież, która wspólnie pracowała nad pomysłem, grafiką, zawartością, promocją, multimediami oraz programowaniem. Uczestnicy wymyślili, opisali i zaprojektowali aplikację mobilną, która poleca najciekawsze – zdaniem uczestników - miejsca do odwiedzenia w Warszawie. Miejsca te związane są z kultura, sportem, sztuką lub historią Warszawy, np. Kino Elektronik, Park Fontann, ulica Chmielna, Zoo.

Aplikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży, ale może także stanowić inspirację do wycieczki zarówno dla turystów, jak i samych mieszkańców Warszawy. 
Warsztaty miały formułę Medialabu, gdzie najważniejsze jest współdziałanie umożliwiające uczenie się od siebie oraz dzielenie się różnymi umiejętnościami, wykorzystującą nowe media i otwarte technologie. Więcej o projekcie.

 

POLECAM TO W WARSZAWIE

POLECAM TO GOOGLE PLAY