Zofia Brzeska-Gaudier „Matka i inne zapiski”

Home / Portfolio / Zofia Brzeska-Gaudier „Matka i inne zapiski”
Zofia Brzeska-Gaudier „Matka i inne zapiski”

KbrzeskaFotosiążka Zofii Brzeskiej-Gaudier pt. „Matka i inne zapiski” została wydana przez Fundację Culture Shock w 2014 r.

Jest to jedyna publikacja tej autorki w Polsce, która ukazała się w nakładzie 1000 egzemplarzy dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dedykowana jest przede wszystkim tym, którzy chcieliby się dowiedzieć, kim była Zofia Brzeska-Gaudier. Fantazje o tej postaci były tworzone już kilka lat po jej śmierci (choć umarła zupełnie zapomniana w szpitalu psychiatryczym w Glouster) m.in przez Jimie’go Eda w książce „Dziki Mesjasz”. Ta bohaterka, przestawiona w książce a następnie powielona w filmie Kena Russella o tym samym tytule, stała się ucieleśnieniem, twarzą Brzeskiej na wiele dekad, a jaka była ona na prawdę?

Dzięki publikacji tych rękopisów możemy po raz pierwszy wysłuchać opowiedzianą jej słowami historię jej życia.  – pisała Gillian Raffles we wstępie do angielskiego wydania książki. I tak też jest.

„Matka i inne zapiski” jest książką autobiograficzną, którą można podzielić na 3 części, wątki. Początek jest wprowadzeniem do życia Brzeskiej przed poznaniem Henriego Gaudiera, z którym się związała w Paryżu w 1909 roku. Jest skrótowym przedstawieniem jej życia w Galicyjskiej wiosce, a następnie w miastach europejskich i amerykańskich, w których szukała pracy oraz niezależnego, na ile to było możliwe dla kobiety w początkach xx wieku, życia.

HenryZofiaNastępne fragmenty odnoszą się do czasu wspólnie spędzonego z Gaudierem − młodszym o 20 lat francuskim artystą. Są to krótkie opowiadania, w których Brzeska daje wyraz swojemu talentowi literackiemu. Ostatnią część stanowią zapiski kobiety samotnej, umęczonej cierpieniem po stracie ukochanego. W tej części znajduje się również korespondencja, jedna z ostatnich przed nasilającą się u niej chorobą psychiczną. Brzeska nie kamufluje się za społecznymi konwenansami, nie upiększa się, nie mizdrzy do czytelnika, może dlatego, że nie była w stanie przewidzieć czy jej teksty kiedykolwiek zostaną wydane, ale dzięki temu są tak wyjątkowe, a przede wszystkim prawdziwe i mocne.

Książka Brzeskiej nie należy do łatwych lektur, ale jest wspaniałym uzupełnieniem informacji o zupełnie zapomnianej pisarce.

Zapraszamy serdecznie do sięgnięcia po tą książkę, którą można kupić na stronie fundacji oraz w wybranych księgarniach.

Recenzja książki, która ukazała się w czerwcowym numerze „Nowych Książek”.

Blog dokumentujący pracę nad projektem: Zofia Brzeska-Gaudier.

Partnerzy: Mairie d’Orléans, University of Essex, Instytut Francuski w Polsce, Fundacja Feminoteka, Kultura Enter.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn3

Powrót do portfolio