Warszawa na opak

Home / Portfolio / Warszawa na opak
Warszawa na opak

warszawa na opak plakat„Warszawa na opak” to projekt pomysłu Martyny Mieszkowskiej, którego celem było zbadanie, przypomnienie i odtworzenie zwyczajów związanych z zabawą karnawałową w Warszawie.

Uniwersalnym hasłem karnawału jest „świat na opak”. Wszyscy odczuwamy potrzebę ucieczki od codzienności świata pracy i obowiązków, wstąpienia w zupełnie inną rzeczywistość, stania się kim innym…
Istnieją sposoby żeby wywrócić “świat na opak” w określonym czasie, w określonym miejscu: momentem zawieszenia codziennego ładu może być karnawał!

Projekt ukazał karnawał jako zjawisko wielowarstwowe z uwzględnieniem jego historii, teraźniejszych form oraz zapomnianych tradycji z nim związanych. Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy da się odnaleźć w życiu dzisiejszych Warszawiaków historyczne formy karnawału?

Zwyczaje karnawałowe w dzisiejszej Warszawie zostały już nieco zapomniane. Zbierając informacje, wywiady oraz wszelkie przedmioty dotyczące warszawskiego karnawału, staraliśmy się dowiedzieć, jak wyglądał kiedyś. Postanowiliśmy potraktować pojęcie karnawału również szerzej i przeszukać zakamarki rzeczywistości, żeby dotrzeć do zjawisk, które zawieszają na chwile porządek, których ważnym elementem jest maska czy kostium, słowem: odkryć Warszawę na opak!

Fotografie autorstwa Łukasza Echeńskiego.

Zapowiedź filmu będącego montażem wywiadów zrealizowanych podczas projektu:

Film, zrealizowany przez Radka Kowalika, z finału Warszawy na Opak w Przestrzeni Na Skarpie, który miał miejsce 8 lutego 2013.


Zapraszamy do strony projektu na Facebooku.

Partnerzy projektu: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego – oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Dom Spotkań z Historią.

Powrót do portfolio