Skarpa: Relokacja

Home / Portfolio / Skarpa: Relokacja
Skarpa: Relokacja

relokacja_plakatCzy sztuka nowych technologii może budować dialog między miastem a jego mieszkańcami?

Próbą odpowiedzi na to pytanie był projekt Skarpa: Relokacja, czyli innowacyjny, multimedialny zamysł artystyczny, którego istotnym tworzywem stała się żywa tkanka miejska. Projekt autorstwa kolektywu kilku.com, realizowany przez Fundację Culture Shock, obejmował trzy interaktywne interwencje w przestrzeni publicznej. Tematyką i inspiracją prac były czas i jego percepcja, tożsamość miejsca oraz relacje mieszkańców z miastem. Instalacje, które w pełni ożyły po zmroku, zostały uruchomione w przestrzeni Parku im. Marszałka Rydza – Śmigłego.

Celem naszego projektu było ożywienie przestrzeni i zainicjowanie dialogu pomiędzy miastem i jego mieszkańcami. Chcieliśmy, aby instalacje skłoniły przechodniów do czynnego, refleksyjnego odbioru otaczającej ich rzeczywistości – mówią członkowie kolektywu kilku.com.

Umieszczenie instalacji w okolicach parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego miało na celu ożywienie warszawskiej skarpy, która jest nam szczególnie bliska. Poprzez swoje działania chcieliśmy zwrócić uwagę warszawiaków na jej niepowtarzalny klimat. Warto bowiem pamiętać, że z jednej strony skarpa to niemal centrum miasta, z drugiej przestrzeń, w której można odpocząć z dala od zgiełku stolicy – dodaje Paulina Jędrzejewska z Fundacji Culture Shock.

INSTALACJE

1380520_623795780997685_1093915483_nInteraktywna projekcja, której bohaterami były postacie wyimaginowanych czasów różniące się tożsamością i „osobowością”, dynamicznie reagujące na odgłosy codziennego życia miasta.

Lokalizacja: przejście pod mostem Poniatowskiego przy dworcu Warszawa Powiśle.

 

 

 

relokacja2Wizualizacja przestrzeni przyszłości – przestrzeni wchodzącej w interakcję z przebywającymi w niej ludźmi. Fale dźwiękowe i świetlne, wywoływane przez osoby przechodzące po niewielkiej kładce, umożliwiły dostrzeżenie oraz zmysłowe odczucie związku między człowiekiem i jego otoczeniem poprzez otwarcie przestrzeni dla obserwacji relacji między mieszkańcami, a ich infrastrukturalnym otoczeniem.

Lokalizacja: kładka nad ulicą Książęcą.

 

 

1175262_599689426741654_1678824424_nTrzy latarnie wyposażone w urządzenia reagujące na dźwięk, czyli wypowiadane przez przechodniów słowa. Instalacja inicjowała dialog z przechodniem poprzez przywołanie wybranych epizodów z historii parku. Narracja uruchomiona przez słowo przechodnia, a kontynuowana przez instalację, ukazywała miniony czas w kilku perspektywach poprzez aktualizację różnych obrazów i interpretacji historii, również historii miejsca.

Lokalizacja: latarnie w parku im. Marszałka Rydza – Śmigłego (okolice Sejmu).

 

Spoiwem przestrzennym pełniącym funkcję przewodnika po instalacjach były szablony z kodami QR odsyłającymi do strony internetowej projektu.

Pełną galerię oraz opisy można znaleźć na Facebooku.

Pisali o nas: O.pl.

Zapraszamy także do zapoznania się z broszurą na temat projektu:

relokacja broszura

Patroni medialni: Aktivist, Antyradio oraz Obieg.

Partnerzy: Tramwaje Warszawskie, kawiarnia Małpi Biznes.

Projekt był współfinansowany ze środków m. st. Warszawy w ramach innowacyjnych i eksperymentalnych projektów artystycznych.

f069a8d0f9ccdfe629359cebd9f870ff

 

 

 

 

 

Powrót do portfolio