Razem i osobno – wystawa absolwentów ASP

Home / Portfolio / Razem i osobno – wystawa absolwentów ASP
Razem i osobno – wystawa absolwentów ASP

razem i osobno_plakatDlaczego „Razem i osobno”?

Marta Cichecka, Piotr Machnowski, Joanna Musil, Ewa Skrzypczak studiowali w ASP w Warszawie na tym samym wydziale (Architektury Wnętrz) i w tym samym czasie. Są Oni z pokolenia, które zdobywało (i zdobywa nadal) swoją świadomość „ogólną”, a także artystyczną „parę ładnych lat po przełomie” (1989 roku). W czasie już wielobiegunowym, a nie czarno-białym, czy lepiej powiedzieć czerwono-białym. Otoczenie, świat w odbiorze potocznym rozwarstwił się i skomplikował, pojawiła się cała gama odniesień wszelkiego autoramentu, choćby informatycznego. To także Ich łączy. Więcej wyborów, wcześniejsza odpowiedzialność za siebie. Taka, a nie inna rzeczywistość determinuje Ich postawy, kształtuje Ich osobowość. Na tę rzeczywistość reagują różnie, swoją uwagę i napięcie sytuując w odmiennych „przestrzeniach” i to istotnie Ich odróżnia, czyni osobnymi. W tej CHWILI – Ich czasie, istotna jest energia działania no i odpowiednio, tj. po linii możliwości i zainteresowań, ukierunkowana. Wydaje się (sądząc po obrazach) wyboru dokonali. Teraz jest czas rozwoju, pogłębionego poprzez autokrytycyzm i ogląd na zewnątrz.

O artystach

Ewa Skrzypczak (1985)
Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Krakowskiej oraz Wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych w Polsce oraz w międzynarodowej wystawie malarstwa w Pekinie (Chiny) na zaproszenie NY Arts Magazine. Poza malarstwem fascynuje ją fotografia (m.in. wystawa w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej). Projektuje wnętrza (główna nagroda przyznana w 2009 roku przez brytyjską firmę Visual Thinking za najlepsze wnętrza wystawiennicze salonu marki Almi Decor), a także pomniki (w 2012 roku odsłonięto na terenie Syberii w obwodzie archangielskim dwa pomniki jej autorstwa); remonty polskich kwater wojennych, szczególnie na terenie Ukrainy i Rumunii – na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W 2010 roku stworzyła scenografię teatralną do spektaklu „Wariactwa według Czechowa”. Inspiracje odnajduje w malarstwie kapistów − szczególnie Józefa Czapskiego, a także ekspresjonistów, jak Ernst Ludwig Kirchner. W kręgu fascynacji znajduje się także twórczość Klein Yves, Andrzeja Wróblewskiego, a także młodych rumuńskich artystów.

 

Piotr Machnowski (1989)
W 2013 roku dyplom na wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samym roku brał udział w warsztatach multimedialnych w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz otrzymał akredytację festiwali Transmediale i CTM, gdzie pełnił rolę recenzenta. Słucha jazzu oraz nieokreślonych kompozycji. Od 2004 roku brał udział w licznych jam session, bez przygotowania warsztatowego, jednak wiarygodnie oddając charakter dźwięku i jego dynamikę. Zaczynał w pracy jako instruktor pływania dzięki czemu, jak sam twierdzi: „Było to istotne dla przenikliwego wyczucia płynności”. Tworzy spontanicznie, wykorzystując różne materie. Projektuje wnętrza. Ponadto jest pilotem motolotni.

 

Marta Cichecka (1990)
Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz na  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła studium Scenografii w Fundacji Atelier. Prowadzi swoje poszukiwania w obszarach malarstwa, designu, na co dzień projektuje wnętrza. Inspiruje się naturą, kotami.

 

Joanna Musil (1984)
Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Studium Sztuk Plastycznych i Technik Wizualnych, specjalizacja scenografia. Obecnie zajmuje się aranżacją wnętrz oraz scenografii do sesji zdjęciowych i reklam tv. W chwili refleksji tworzy prace w technikach malarskich oraz batiku, które cechuje melancholijny klimat. Odwołuje się do wartości egzystencjalnych w kontekście osobistych doświadczeń.

 

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z montażu wystawy.

Powrót do portfolio