„Greenpoint. Przemiany” to działanie kulturalno-społeczne Fundacji Culture Shock realizowane w Nowym Jorku, skierowane do Polaków oraz wszystkich zainteresowanych polską historią i kulturą. Program ma na celu wydobycie potencjału Greenpointu, jako przestrzeni do działań kulturalnych, artystycznych oraz sąsiedzkich.
Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2014 roku.
Dlaczego Greenpoint?
Greenpoint to najbardziej na północ wysunięta część Brooklynu, dzielnicy Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych.
W dwudziestym wieku Greenpoint stał się bardzo popularny wśród polskich imigrantów, falami przybywających do Nowego Jorku. Do tego stopnia, że zyskał miano Małej Polski. Jeszcze w 2010 roku Polacy stanowili 43,6% wszystkich jego mieszkanców.
fot. Błażej Sendzielski
Niemniej w ostatnich latach dzielnica ta bardzo się zmieniła: (…) młodzi Amerykanie, którzy nie mogą mieszkać na Manhattanie przesunęli się na Williamsburg, a następnie na Greenpoint. W ostatnich latach powstało tu wiele przepięknych, domów (…), ale na to już Polaków nie stać. (…) Nie jestem optymistyczna jeżeli chodzi o polską przyszłość Greenpointu… – tłumaczy wieloletnia mieszkanka. Takich głosów jest więcej.
Co zrobić, by Greenpoint zachował polski charakter, a jednocześnie był otwarty dla nowych mieszkańców, niezależnie od ich pochodzenia?
Jako organizacja działająca w sferze miasta, kultury i sztuki, uważamy, że to właśnie działania kulturalne i edukacyjne mogą sprawić, iż ta nowojorska dzielnica stanie się atrakcyjna zarówno dla osób chcących podtrzymać więzi z Polską, jak i wszystkich zainteresowanych wartościowymi doznaniami kulturalnymi.
Projekt „Greenpoint. Przemiany” jest próbą przedefiniowania pojęcia “polskość” w kontekście zmian zachodzących w tej części Nowego Jorku, przeniesienia nacisku z etniczności, na wartość kulturalną i artystyczną. Jesteśmy przekonani, iż ”polskość” tak rozumiana stać się może znakiem rozpoznawczym Greenpointu, być powodem do dumy mieszkających tam Polaków i przyciągać admiratorów z pozostałych części miasta, niezależnie od czynników politycznych i ekonomicznych.
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą.”
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.OkRead more