NOWY JORK

Home / Portfolio / NOWY JORK
NOWY JORK

Greenpoint

„Greenpoint. Przemiany” to działanie kulturalno-społeczne Fundacji Culture Shock realizowane w Nowym Jorku, skierowane do Polaków oraz wszystkich zainteresowanych polską historią i kulturą. Program ma na celu wydobycie potencjału Greenpointu, jako przestrzeni do działań kulturalnych, artystycznych oraz sąsiedzkich.

Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2014 roku.


    2014      2015             ikonka na 2016

 

festiwal ulicy na Greenpoincie

 


 

 block party-GP-2014-big_00_079             Fotokolarze_Marzena_Maksym_015

Fotokolaże - zajęcia fotgraficzne dla młodych             Rusz pionkiem historii - warsztaty z grami planszowymi

Dlaczego Greenpoint?

Greenpoint to najbardziej na północ wysunięta część Brooklynu, dzielnicy Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych.

 

W dwudziestym wieku Greenpoint stał się bardzo popularny wśród polskich imigrantów, falami  przybywających do Nowego Jorku. Do tego stopnia, że zyskał miano Małej Polski.  Jeszcze w 2010 roku Polacy stanowili 43,6% wszystkich jego mieszkanców.

Greenpoint foto
fot. Błażej Sendzielski

Niemniej w ostatnich latach dzielnica ta bardzo się zmieniła: (…) młodzi Amerykanie, którzy nie mogą mieszkać na Manhattanie przesunęli się na Williamsburg, a następnie na Greenpoint. W ostatnich latach powstało tu wiele przepięknych, domów (…), ale na to już Polaków nie stać. (…) Nie jestem optymistyczna jeżeli chodzi o polską przyszłość Greenpointu… – tłumaczy wieloletnia mieszkanka. Takich głosów jest więcej.

Co zrobić, by Greenpoint zachował polski charakter, a jednocześnie był otwarty dla nowych mieszkańców, niezależnie od ich pochodzenia?

Jako organizacja działająca w sferze miasta, kultury i sztuki, uważamy, że to właśnie działania kulturalne i edukacyjne mogą sprawić, iż ta nowojorska dzielnica stanie się atrakcyjna zarówno dla osób chcących podtrzymać więzi z Polską, jak i wszystkich zainteresowanych wartościowymi doznaniami kulturalnymi.

Projekt „Greenpoint. Przemiany” jest próbą przedefiniowania pojęcia “polskość” w kontekście zmian zachodzących w tej części Nowego Jorku, przeniesienia nacisku z etniczności, na wartość kulturalną i artystyczną. Jesteśmy przekonani, iż ”polskość” tak rozumiana stać się może znakiem rozpoznawczym Greenpointu, być powodem do dumy mieszkających tam Polaków i przyciągać admiratorów z pozostałych części miasta, niezależnie od czynników politycznych i ekonomicznych.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą.”

logotypMSZ_A_kolor_min

Partnerzy projektu „Greenpoint. Przemiany”:

BPL Logo         Color NYDAI logo and web site          LF_Brown_no background-2             crepeteria fonts

dobrapolskaszkola_male              LOGO-2                     ME_znaki final                 POLSKA RUNNING TEAM


Patroni medialni:

logo GPL            kurier4-2                Presspol logo             logo rampa

 

Post Eagle Logo       Print

Powrót do portfolio