Michał Mackiewicz – wystawa instalacji świetlnych

Home / Portfolio / Michał Mackiewicz – wystawa instalacji świetlnych
Michał Mackiewicz – wystawa instalacji świetlnych

527171_272312732881587_772765945_nNajnowsze prace Michała Mackiewicza to instalacje będące połączeniem malarstwa, grafiki, technik oświetleniowych oraz muzyki. W uspokojonej przestrzeni jego obrazów jest miejsce na oddech. Nieoczywista wypowiedź ukryta w zamglonych szarościach, delikatnych bielach lub zatopiona w głębokiej czerni pozostawia miejsce dla wyobraźni. Powściągliwe i pozornie stateczne kompozycje porusza światło. Liczne promienie i refleksy budują napięcie, nadają dyskretnej dynamiki, przyciągając uwagę i prowokując wzrok do nieustannej wędrówki. Podczas otwarcia wystawy oprócz indywidualnych realizacji Michała Mackiewicza było można zobaczyć instalację "Baltic" przygotowaną we współpracy z Karoliną Wlazło-Malinowską (mapping, animacje) oraz Błażejem Malinowskim (muzyka). Był to wstęp do kolejnych serii multimedialnych pejzaży inspirowanych krajobrazem Polski.

Michał Mackiewicz jest artystą pracującym wielopłaszczyznowo. Swoją synestetyczną wizję sztuki konsekwentnie realizuje w formie multimedialnych środowisk. Potrafi sprawnie i swobodnie łączyć rozmaite środki ekspresji. Prowadzi poszukiwania w obszarach współczesnego malarstwa, designu, grafiki, abstrakcyjnych form przestrzennych, technik oświetleniowych i eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Swoje doświadczenia zdobywał przygotowując liczne wystawy, audycje, spektakle. Współpracuje z teatrami tańca jako muzyk, kompozytor. Zajmuje się również iluminacją i scenografią. Prezentował swoją twórczość w Polsce, Norwegii, we Włoszech na Litwie i Węgrzech.

Więcej zdjęć oraz informacji o artyście i jego pracach również na Facebooku.

Od autora

Zajmują mnie rozmaite formy artystycznej ekspresji. Malując obraz, myślę o świetle, które go wypełni. Projektując reflektor, słyszę dźwięki, które będą towarzyszyć ekspozycji. Komponując muzykę, widzę kolory, których użyję. Moja wyobraźnia pracuje na różnych płaszczyznach jednocześnie, dlatego fascynuje mnie możliwość przemawiania do wielu zmysłów. W ten sposób mogę oddawać złożoność moich wizji.

Tempo naszej codzienności, jej praktycyzm oraz natłok bodźców sprawiają, że coraz trudniej się skupić, zajrzeć w siebie. Zjawiska niosące głębsze treści, nieprzynoszące doraźnych korzyści materialnych stają się coraz mniej istotne. Sztuka natomiast wymaga koncentracji, intelektu, czasu i zaangażowania.

Poszukuję formy, która nie będzie agresywnie walczyć o atencję odbiorcy, lecz łagodnie go zatrzyma, pozwoli odetchnąć. Gdy cichnie zgiełk, otwiera się przestrzeń dla wyobraźni, wrażliwości, intuicji.

Moje kompozycje nie są przypadkowe. Każdy element jest uzupełnieniem innego, stanowiąc jednocześnie skończoną i samodzielną wartość. Każdy pełni jakąś funkcje i ma swoje określone miejsce. Jednak zawarty w nich przekaz jest celowo ukryty, nienarzucający się. Zależy mi na tym, aby odbiorca pragnąc go odczytać odbył swoistą podróż, podczas której w pierwszej kolejności będzie miał szansę ujrzeć własne projekcje, sny, wyobrażenia.

Instalacje zaprezentowane na tej wystawie są wstępem do większego multimedialnego projektu, który pragnę zrealizować.

"Baltic"

"Baltic" jest to mulitmedialny pejzaż. Stanowi początek serii prac zainspirowanych polską naturą. Jest wynikiem współpracy Karoliny Wlazło-Malinowskiej, Błażeja Malinowskiego oraz Michała Mackiewicza.

Zawsze fascynowało mnie surowe piękno naszego wybrzeża. Inspiruje mnie chłodnie i ciemne morze skrywające w głębinach niepokojące tajemnice. Czasem hipnotyzuje mnie monotonnym ruchem fal. Innym razem Bałtyk nieruchomieje, uspokojony staje się wielkim lustrem. W nocy zamienia się w czarny tusz, budzi respekt lub grozę. Gdy zasnuwa go mgła i zaciera się horyzont, zlewa się w jedno z niebem.

Urodziłem się nad morzem, tu jest mój punkt wyjścia, stąd zacząłem podróż.

MM

Współpracujący artyści

Karolina Wlazło-Malinowska
Z wykształcenia i zawodu architekt krajobrazu, z pasji artysta sztuk wizualnych. Tworzy animacje, instalacje świetlne, wizualizacje, maluje. Doktorantka Katedry Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W swoich badaniach zgłębia temat kształtowania krajobrazu nocy w mieście przy użyciu alternatywnych form świetlnych.

Błażej Malinowski (Silent Season, Fűnfte Strasse, Minicromusic Rec.)
Muzyk, dziennikarz radiowy, dj aktywnie wspierający warszawska scenę muzyki techno. Kolekcjoner płyt oraz wszelkich przedmiotów z potencjałem dźwiękowym. W pracy twórczej oscyluje wokół takich gatunków jak dub-techno, deep-techno techno czy ambient. Współtwórca projektu Fűnfte Strasse, który obejmuje audycję radiową oraz cykliczne imprezy. Związany także z Silent Season, WEF Rec. oraz Minicromusic Rec.

Więcej zdjęć z wystawy oraz wernisażu można obejrzeć na Facebooku Fundacji.

Powrót do portfolio