Medialab Junior

Home / Portfolio / Medialab Junior
Medialab Junior

medialab junior ulotkaMedialab Junior to trzy cykle nowatorskich warsztatów skierowanych do młodzieży. W trakcie zajęć młodzi ludzie, korzystając z otwartego oprogramowania i nowych technologii, uczyli się kreatywnej współpracy oraz zdobyli wiedzę i umiejętności potrzebne, by stać się aktywnymi twórcami kultury.

Projekt był nowatorski nie tylko ze względu na tematykę, ale także dzięki zastosowaniu formuły Medialabu i Sharsimu w działaniach z młodzieżą – idei pracy, która oprócz zdobywania wiedzy od prowadzących, niehierarchicznej struktury, zawierania kontraktu z uczestnikami kładzie duży nacisk na rozbudzanie, tworzenie interakcji oraz wymianę wiedzy między uczestnikami, którzy uczą się od siebie nawzajem, pomagają sobie, a nie współzawodniczą.

Każdy cykl warsztatów składał się z sześciu trzygodzinnych spotkań i był prowadzony przez dwóch trenerów – specjalisty w danej dziedzinie technologii oraz animatora.


Zaproponowane przez nas działania edukacyjne inicjowały też zmiany w sferze zachowania uczestników (przełamywanie barier, budowanie poczucia pewności siebie, wiary w swoje możliwości) oraz zachęcały ich do tworzenia treści kultury. Przyczyniały się również do zmniejszania wykluczenia cyfrowego wśród młodzieży, która ma trochę trudniej w życiu.

Cykle warsztatów

Arduino: Uczestnicy poznali podstawową wiedzę na temat działania elektroniki, by następnie stworzyć od podstaw własne urządzenie elektroniczne. Najważniejszą wartością zajęć były nie tyle same produkty (świecąca bransoletka, migająca opaska, pasek ze świecącym napisem, torba z diodami, karuzela dla dziecka itp.), ale zrozumienie przez warsztatowiczów, że technologia to nie magiczny świat poza zasięgiem przeciętnego człowieka, ale przystępna sfera rzeczywistości, do której (jeśli się tylko chce) można mieć dostęp.

Zapraszamy do zapoznania się ze scenariuszami warsztatów i przeprowadzenia ich ze swoją grupą.
Scenariusze warsztatów: doc  pdf  odt

Video: Młodzież uczyła się, jak darmowo i legalnie nakręcić, zmontować oraz opublikować w Internecie film. W wyniku zajęć uczestnikom udało się stworzyć autorski film: „Życie ulicy”.

Scenariusze warsztatów: doc  pdf  odt

Open Street Map: Uczestnicy nauczyli się korzystania z iPadów, GPS-ów, aplikacji Open Street Map (wraz z nagrywaniem i uzupełnianiem na niej ścieżek). Dowiedzieli się, jak posługiwać się istniejącymi mapami w Internecie, a także eksplorowali przestrzeń parku im. Rydza-Śmigłego z wykorzystaniem serwisu Opencaching.pl. W trakcie zajęć grupa młodych ludzi tworzyła też interaktywną, otwartą mapę internetową wybranej okolicy.

Scenariusze warsztatów: doc  pdf  odt

Film zrealizowany podczas warsztatów Arduino

"Życie ulicy" - film zrealizowany podczas warsztatów Video

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji na blogu Fundacji Na Skarpie.

Sharism Junior

27 maja 2012 odbył się Sharism Junior – warsztat, na którym uczestnicy wszystkich grup w ramach projektu "Medialab Junior" dzielili się ze sobą wiedzą i umiejętnościami wypracowanymi podczas projektu.

W ramach Tygodnia Akademii Orange uczestnicy projektu "Medialab Junior" współprowadzili grę terenową organizowaną przez Fundację Culture Shock z okazji wydarzenia Majówka na Skarpie. Gra – z historią parku im. Rydza-Śmigłego i Skarpy Warszawskiej, a także działaniami artystycznymi w tle – wykorzystywała aplikacje www.openstreetmap.org oraz www.opencaching.pl

Fotografie autorstwa Pauliny Jędrzejewskiej, Aleksandra Janasa oraz uczestników projektu.

Pełną fotorelację można obejrzeć na Facebooku Fundacji.

Wszystkie scenariusze, materiały, zdjęcia, filmy, aplikacje powstałe w ramach projektu "Medialab Junior" są dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-SA). Zależy nam, by posłużyły innym osobom, organizacjom, trenerom do realizowania podobnych projektów. Dlatego, jeśli zamieszczone materiały okażą się pomocne, chętnie poznany opinię na ich temat. Zapraszamy do kontaktu: info@cultureshock.pl


Partnerami projektu byli Fundacja Po Drugie (pomagająca młodym opuszczającym placówki resocjalizacyjne), Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci organizujące świetlicę środowiskową dla dzieci i młodzieży na Pradze oraz Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ.

logo_po drugie


"Medialab Junior" to projekt Fundacji Culture Shock zrealizowany w ramach programu Akademia Orange.

Microsoft PowerPoint - en_basic_foundation_v13.ppt

Powrót do portfolio