Medialab Junior Warszawa

Home / Portfolio / Medialab Junior Warszawa
Medialab Junior Warszawa

medialab junior warszawa plakat"Medialab Junior Warszawa” to dwa cykle innowacyjnych warsztatów Fundacji Culture Shock łączących nowe technologie i edukację, których adresatami była młodzież z warszawskich ośrodków wychowawczych. Podczas tego wydarzenia młodzi ludzie wraz z trenerami − specjalistami w danej dziedzinie wypracowywali oryginalne pomysły, ucząc się zasad programowania i pracy z dźwiękiem dzięki dostępnym, otwartym technologiom. W trakcie zajęć wiedza teoretyczna dotycząca nowych technologii znajdowała zastosowanie w praktyce, wyzwalając twórczą ekspresję oraz pobudzając uczestników do kreatywności. Na czas warsztatów, odbywających się w październiku i listopadzie, należąca do Fundacji Przestrzeń Na Skarpie zamieniała się w technologiczne laboratorium oraz studio nagrań. 26 listopada miał miejsce otwarty finał warsztatów, na który zaprosiliśmy osoby związane i zainteresowane tematyką Kultury 2.0.

Podstawowe kompetencje cyfrowe stają się jednym z wymogów pozwalających na swobodne poruszanie się w kulturze.  Zmiany w modelach komunikacji społecznej wywołane przez rozwój cyfrowy wymuszają na człowieku korzystanie z nowych technologii. Natomiast w  tradycyjnie pojmowanej edukacji brakuje miejsca na przedstawienie podstaw funkcjonowania współczesnych technologii, co wiąże się z tempem ich rozwoju i zmian. Młodzi ludzie zazwyczaj korzystają z narzędzi komunikacji w sposób bierny, naturalnie nabywając elementarne kompetencje cyfrowe w praktyce, poruszają się w świecie sieci głównie jako end-userzy podsuniętych im technologii, najczęściej komercyjnych. Warsztaty „MediaLab Junior Warszawa” wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnej młodzieży i uczą, jak świadomie poruszać się w cyfrowym świecie.

Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii. Arthur C. Clarke

WARSZTATY

Arduino, czyli tworzenie własnych inteligentnych urządzeń elektronicznych

1459759_598181396909412_701243808_nArduino to warsztaty pozwalające na opanowanie w krótkim czasie podstaw elektroniki i programowania mikrokontrolerów, dające podstawy wiedzy o tym, czym jest interakcja między człowiekiem a urządzeniem elektronicznym. Ich celem było zapoznanie młodych ludzi z ogólnymi zasadami działania technologii interaktywnych oraz pogłębienie zrozumienia otaczającego ich świata. Do pracy przy programowaniu wykorzystano platformę Arduino opracowaną na potrzeby edukacji, bardzo popularną zarówno w szkolnictwie technologicznym, jak i w kręgach DIY. Składa się ona z płytki mikrokontrolera i uproszczonego środowiska programistycznego języka C. Samochodzik sterowany komórką, napis reagujący na ruch, gra interaktywna to przykładowe przedmioty, które można było stworzyć na warsztatach.

Scenariusz warsztatów: doc  pdf  odt

Field recording, sound design i sampling, czyli warsztaty z hip-hopu

1455838_598182330242652_1001361776Podczas serii warsztatów młodzież dowiadywała się m.in. na czym polega cyfrowa twórczość muzyczna, poznawała podstawy obsługi programu Audacity wspomagającego ten proces. Uczestnicy nagrywali dźwięki miasta, brali udział w ich edycji i umieszczali w muzycznym kontekście. Technika, prosta oraz dająca zachwycające efekty, udowodniła, że dźwięki niekojarzone dotąd z muzyką okazują się być doskonałym źródłem melodii i rytmu. Osoby biorące udział w warsztatach  miały również możliwość nagrywania dźwięków za pomocą tradycyjnych instrumentów (gitary, basu), a także − swojego głosu, wykorzystując przy tym własne teksty. Dzięki przetworzeniom cyfrowym kompozycje mogły zabrzmieć w sposób świeży i nowatorski. Uczestnicy zajęć poznali też technikę samplingu – ściśle kojarzoną z kulturą hiphopową, a także podstawy sound designu.

Scenariusz warsztatów: doc  pdf  odt

Pełna galeria na Facebooku Fundacji.

Film podsumowujący warsztaty:

 

Kierunek Medialab

Fundacja Culture Shock skupia osoby zajmujące się nowymi technologiami w życiu, pracy, edukacji i kulturze. Wytycza jasną drogę ku szerzeniu tej idei w kontekście sztuki, edukacji oraz animacji społeczności lokalnych. Pierwsza edycja „Medialab Junior” odbyła się rok temu. Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi na licencji CC scenariuszami warsztatów i filmami dokumentującymi działania projektu. Można je znaleźć tutaj.

Zachęcamy również do zapoznania się z treścią wywiadu z Edwinem Bendykiem, który przedstawiał m.in. wychowanki młodzieżowego ośrodka wychowawczego z Rembertowa, które brały udział w warsztatach Arduino. Artykuł można przeczytać na stronie portalu internetowego dwutygodnik.com.

Fundacja realizowała też projekt „MediaLab Senior” przeznaczony dla osób 55+ zainteresowanych przestrzenią publiczną, wzornictwem, stronami www, architekturą, designem i nowymi technologiami.

Wszystkie scenariusze, materiały, zdjęcia, filmy, aplikacje powstałe w ramach projektu "Medialab Junior Warszawa" dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-SA). Zależy nam, by posłużyły innym osobom, organizacjom, trenerom do realizowania podobnych projektów. Dlatego, jeśli zamieszczone materiały okażą się pomocne, chętnie poznany opinię na ich temat. Zapraszamy do kontaktu: info@cultureshock.pl

Partnerzy: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 7 na Grochowie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Księży Orionistów.

logo MOW

Patronat: Creative Commons Polska, linuxiarze.pl, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania.

Projekt "Medialab Junior Warszawa" był współfinansowany ze środków miasta st. Warszawa na rzecz realizacji zadania publicznego z zakresu edukacji kulturalnej.

syrenka

Powrót do portfolio