Majówka na Skarpie 2014

Home / Portfolio / Majówka na Skarpie 2014
Majówka na Skarpie 2014

majowkanaskarpieMajówka odbyła się 25 maja w parkach oraz instytucjach położnych na szlaku Skarpy Warszawskiej, na jej 8-kilometrowym odcinku od Żoliborza (Park Żeromskiego) aż po Mokotów (Królikarnia). Organizowało ją 28 instytucji i miejsc kultury skupionych w koalicji Warszawskiej Drogi Kultury na Skarpie, które przygotowały aż 66 różnego rodzaju wydarzeń wpisujących się w jedną z pięciu ścieżek tematycznych: sportu i rekreacji, przyrody, historii, muzyki oraz sztuk wizualnych. Fundacja Culture Shock, poza przygotowaniem własnego wydarzenia, odpowiadała za koordynację i promocję Majówki. Wszyscy zainteresowani – mieszkańcy Warszawy, turyści, młodzież, seniorzy, rodziny z dziećmi oraz każdy, kto tego dnia znalazł się na Skarpie mieli możliwość wzięcia udziału w: piknikach, spacerach, warsztatach, kiermaszach, grach i nie tylko. Jakkolwiek różnorodne były zaplanowane wydarzenia, każde z nich zachęcało do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, kontaktu z kulturą, a także do odkrywania na nowo magicznej przestrzeni Skarpy Warszawskiej.

 

Rekreacja, zabawa i nauka

10487396_725366830857534_179909688590244665_nMajówka rozpoczęła się z pierwszym brzaskiem słońca, gdy w Królikarni rozbrzmiała muzyka eksperymentalna inspirowana przestrzenią Parku Rzeźby. Spragnieni obcowania z naturą mogli nie tylko piknikować, ale również uczestniczyć w warsztatach florystycznych i stworzyć własne kompozycje kwiatowe w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Na pikniku zorganizowanym przez Fundację Culture Shock w Parku na Książęcem (tyły Muzeum Narodowego w Warszawie) czekały animacje i warsztaty Stowarzyszenia Manukultura – uczestnicy dzielili się balonowymi myślami, budowali ścieżkę ważnych spraw, a także podczas twórczych warsztatów origami tworzyli magiczne drzewo z wróżbami. Dzięki Kooperatywie Dobrze można było kupić produkty ekologiczne od rolników i sadowników, przetwory oraz wypieki, a Slow Food Youth Warszawa zaproponował slowfoodowe koktajle, przekąski, ciasta. W ramach swojego programu „Zaadoptuj rzekę” Klub Gaja poprowadził warsztaty ekologiczne, zaś Las Rąk przedstawił swoje rękodzieło .

majowka2014Na Majówce nie zabrakło także jubileuszowej edycji Ciuchowiska – wymiany ubrań. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przygotowało „Piknik Literacki” – multidyscyplinarny projekt edukacyjny dla dzieci i rodziców. Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało tego dnia warsztaty plastyczne, inspirowane obrazami ze swojej kolekcji, połączone z wodowaniem statków w muzealnej fontannie. Z kolei do tworzenia wspólnej instalacji muzycznej na Skwerze Wodiczko zaprosiło Muzeum Fryderyka Chopina. Podczas terenowej gry rodzinnej zaproponowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie młodzi odkrywali tajemnice skrywane w pałacowych wnętrzach i ogrodach. Dla pasjonatów sceny Teatr Polski przygotował spektakl oraz kiermasz unikalnych rekwizytów i kostiumów teatralnych. Na Browarnej w Klubokawiarni Grawitacja spragnieni filiżanki kawy mogli włączyć się w radosny happening „Rzeka Dobrych Życzeń”, zaś  w księgarnio-kawiarni Tarabuk wysłuchać wykładu „Projekt dla Skarpy”. Program zakończył koncert finałowy Marcin Olak Chamber Jazz Ensemble w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlaczego akurat na Skarpie?

droga kultury na skarpieMajówka na Skarpie to nie tylko wypoczynek, zabawa, obcowanie z naturą i kulturą. Głównym bowiem celem tego wydarzenia było wzmacnianie tożsamości warszawiaków wokół historii, wartości oraz roli jednego z najbardziej charakterystycznych dla Warszawy zjawisk – Skarpy Warszawskiej. Składa się na nią niemal jednolity pas zieleni, który przecina wzdłuż całą stolicę. To zjawisko wyjątkowe w skali miast europejskich. Ów unikatowy pod względem geograficznym, kulturalnym i historycznym obszar stanowi zasadniczy element panoramy Warszawy. Jednak Skarpa rzadko bywa rozpoznawana jako spójna przestrzeń biegnąca z północy na południe lewym brzegiem Wisły. Dlatego cały czas istnieje potrzeba zapoznawania warszawiaków i turystów z historią, niezwykłym klimatem oraz możliwościami tego miejsca. Niektóre z majówkowych wydarzeń koncentrowały się na historii, faunie oraz florze Skarpy Warszawskiej.

Organizatorem Majówki na Skarpie była Warszawska Droga Kultury na Skarpie – obywatelska, partnerska i nieformalna inicjatywa instytucji leżących na szlaku Skarpy i poczuwających się do bycia jej gospodarzami. Wydarzenie koordynowała Fundacja Culture Shock, partner Warszawskiej Drogi Kultury.

Szczegółowe informacje o Majówce, program i mapę wydarzeń można znaleźć tutaj.

Z kolei tak wyglądały poprzednie edycje wydarzenia: Majówka na Skarpie 2012 i Majówka na Skarpie 2013.

Fotografie autorstwa Pauliny Jędrzejewskiej.

Patroni medialni: „Gazeta Stołeczna”

03-co-jest-grane 05-gazeta 05-plus 07-skarpa 06-stolica

Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

syrenka

Powrót do portfolio