Majówka na Skarpie 2013

Home / Portfolio / Majówka na Skarpie 2013
Majówka na Skarpie 2013

majowka 2013 plakatFundacja Culture Shock była koordynatorem „Majówki na Skarpie 2013″. W niedzielę 26 maja 2013 roku od godziny 9.00 do zmierzchu ponad 30 instytucji leżących na skarpie, będących członkami Warszawskiej Drogi Kultury na Skarpie, zorganizowało w stolicy największą miejską majówkę.

Każda z instytucji zaproponowała wyjątkowe wydarzenia wpisujące się w jedną z pięciu ścieżek tematycznych: sportu i rekreacji, przyrody, historii, muzyki lub sztuk wizualnych. Niektóre instytucje przygotowały pikniki, inne spacery, kolejne zachęcały do udziału w warsztatach, pokazach lub grach.

Więcej o Majówce na Skarpie 2013 można przeczytać tutaj.

Zaś tak wyglądały pozostałe edycje wydarzenia: Makówka na Skarpie 2012 i Majówka na Skarpie 2014.

26 maja Skarpa tętniła życiem przez cały dzień! Fundacja Culture Shock w ramach Majówki przygotowała następujące wydarzenia:

Skarby Skarpy

374344_508172975910255_288965526_nGra miejska była kierowana przede wszystkim do dzieci w wieku szkolnym oraz ich rodziców. Towarzyszyło jej hasło “Zdobądź koronę skarpy!”. Zadania stawiane przed graczami sprawdzały wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim dostarczały dużo rozrywki w gronie przyjaciół czy rodziny. Wydarzenie miało charakter otwarty – o możliwości wzięcia udziału w zabawie decydowało zgłoszenie mailowe. W grze można było uczestniczyć na rowerze lub pieszo.

 

 

 

 

 

Piknik Sportowy Klubu Sportów Miejskich „SKARPA” (na tyłach Muzeum Narodowego w Warszawie)

Gry miejskie i podwórkowe
Podczas wydarzenia każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w nowych sportach miejskich, jak i starych grach podwórkowych. Nasi animatorzy uczyli rzucać frisbee, chodzić po linie rozpiętej między drzewami oraz grać w boule. Odbywaliśmy też podróże w przeszłość do czasów dziecięcych szaleństw na podwórkach. Na terenie pikniku można było zagrać w kapsle, klasy, czekoladkę, szczura, piwko na przeciwko.

Akcja „Po drodze z nieznajomymi”
z nieznajomymJeśli kiedykolwiek czuliście potrzebę, by zaczepić kogoś nieznajomego na ulicy, ale nie mieliście odwagi, baliście się, że ktoś źle o Was pomyśli, to na pikniku przy Muzeum Narodowym, była okazja, by przekonać czy rzeczywiście osoba, która podchodzi do Was niespodziewanie, może okazać się jedynie wyłudzaczem oraz czy warto tracić dla niej czas. Wśród uczestników pikniku ukrywali się tak zwani „naciągacze” całej akcji. Dobrze się kamuflowali, więc nigdy nie było wiadomo, czy osoba, która zaczepiała, była „podstawiona” czy robiła to zupełnie spontanicznie.

Organizatorzy zachęcali do podjęcia wyzwania oraz włączenia się w interakcję, a także do samodzielnego przejmowania inicjatywy, chociażby w tym celu, by zobaczyć, czy z podobnych sytuacji może wyjść coś dobrego, czy na co dzień oschła i wroga przestrzeń publiczna da się w jakimś stopniu oswoić, czy setki osób, które mijają nas codziennie po drodze do pracy, szkoły, sklepu muszą zawsze być niezauważalne i anonimowe, i czy nasz dzień będzie ciekawszy, jeśli przynajmniej jedna z owych anonimowych osób odpowie na wysyłane przez nas sygnały.

Dzień tańca (skrzyżowanie ul. Prusa z al. Na Skarpie)

taniecWszyscy zainteresowani mieli możliwość obejrzenia krótkich występów pary tańca towarzyskiego i grupy tańca nowoczesnego (w programie: samba, cha-cha, rumba, jive, hip-hop). Chętnych zapraszaliśmy do bliższego spotkania z tańcem oraz do zapoznania się z podstawowymi krokami tanecznymi.

Autorzy projektu: Mateusz Rowiński i Michał Aliński.

 

 

 

„Masa Kultury”

masa kulturyTrzy przejazdy rowerowe organizowane przez Fundację Culture Shock i Warszawską Maskę Krytyczną

Podczas trwania Majówki ulicami Skarpy Warszawskiej ruszyły trzy małe Masy Kultury, które odwiedziły instytucje i stowarzyszenia znajdujące się na Warszawskiej Drodze Kultury na Skarpie. Każda z trzech tras to inny szlak, inne miejsca, inne wydarzenia. Wszyscy rowerzyści spotkali się na koniec na wspólnym pikniku sportowym w parku za Muzeum Narodowym w Warszawie organizowanym przez Fundację Culture Shock.

Uczestnicy przejazdów zwiedzili wybrane instytucje i stowarzyszenia znajdujące się na szlaku Warszawskiej Drogi Kultury na Skarpie oraz wzięli udział w specjalnie przygotowanych na ten dzień wydarzeniach: koncertach, pokazach filmowych, spotkaniach z twórcami wystaw i konserwatorami. Odwiedzili też miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Uczestnikiem małej Masy Kultury mógł być każdy, kto posiada rower i wysłał swoje zgłoszenie.

Wydarzenie było częścią programu Święta Cyklicznego WWA / 2013 organizowanego przez Warszawską Masę Krytyczną.

TRASA 1
Plac Zamkowy -> Stara Prochownia -> Krakowskie Przedmieście -> Centralna Biblioteka Rolnicza -> Dom Spotkań z Historią -> Kampus UW -> Wąwóz przy Uniwersytecie Muzycznym, ul. Okólnik -> park za Muzeum Narodowym w Warszawie, od ul. Książęcej

TRASA 2
Uniwersytet Warszawski -> Sejm, Senat, Fundacja Culture Shock -> Muzeum Ziemi PAN -> Muzeum Fryderyka Chopina -> Muzyczny Wąwóz przy Uniwersytecie Muzycznym, ul. Okólnik -> park za Muzeum Narodowym w Warszawie, od ul. Książęcej

TRASA 3
Królikarnia -> Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, Pałac Szustra -> Centrum Sztuki Współczesnej -> Muzeum Ziemi PAN -> park za Muzeum Narodowym w Warszawie, od ul. Książęcej

Więcej informacji o wydarzeniu można przeczytać tutaj.

 

Pełną fotorelację można obejrzeć na Facebooku Fundacji.

Film podsumowujący Majówkę na Skarpie:


Patroni medialni:

03 tok fm      03 co jest grane     05 gazeta    06 stolica    07 skarpa

Sponsorzy:

08 dom-development 09 zoliborz

Projekt sfinansowany przez M. St. Warszawa

02 warszawa

Powrót do portfolio