Majówka na Skarpie 2012

Home / Portfolio / Majówka na Skarpie 2012
Majówka na Skarpie 2012

majowka 2012 plakat„Piknikuj na Skarpie” to projekt Fundacji Culture Shock zrealizowany w ramach ogólnomiejskiego wydarzenia − Majówki na Skarpie, które Fundacja współorganizowała z Warszawską Drogą Kultury na Skarpie w dniu 27 maja 2012 roku.

W ramach „Piknikuj na Skarpie” w różnych częściach Skarpy Warszawskiej funkcjonowały strefy piknikowe, w których odbywały się różnorodne atrakcje! Spotkać można było animatorów, którzy organizowali warsztaty twórcze, kulinarne i relaksacyjne. Dla spragnionych wytchnienia do dyspozycji znalazły się leżaki oraz koce, natomiast ci, którzy woleli aktywny wypoczynek mieli okazję pograć w badmintona i frisbee.

Strefa piknikowa 1: Park Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza i okolice

Warsztat „Dzikie jedzenie na Skarpie”

organizator: Fundacja Culture Shock

marta zablocka marta pawlaczek piknik na skarpie 27 05 2012-2W trakcie zajęć uczestnicy szukali kulinarnych inspiracji na łące. Zachęcaliśmy ich do spojrzenia na otaczające rośliny z zupełnie innej perspektywy i zostanie koneserem zieleni(ny). Odnalezione okazy dzikich roślin jadalnych posłużyły później jako składniki potraw.

W ciągu dnia odbyły się dwie wyprawy. Początek warsztatu polegał na eksplorowaniu okolic parku i poszukiwaniu roślin jadalnych. Następnie uczestnicy przemieścili się na przepiękną łąkę, znajdującą się na tyłach Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie (z zebranej zieleniny) przygotowali pyszną, wiosenną sałatkę oraz dzikie naleśniki.

Przewodnikiem po jadalnej łące była Jodie Baltazar.

Strefa piknikowa 2: Park Morskie Oko

Warsztat: Park w zasięgu zmysłów

organizator: Fundacja Culture Shock

marta zablocka marta pawlaczek piknik na skarpie 27 05 2012-34W trakcie spaceru po parku członkowie kolektywu Performeria Warszawy postarali się o to, by wszyscy zainteresowani nie tylko dostrzegli park, lecz także odczuli go za pomocą słuchu, węchu, dotyku. Dzięki uruchomieniu wszystkich zmysłów uczestnicy mogli w pełni doznawać otaczającą ich przestrzeń. W ten sposób mieli okazję zyskać zupełnie nowe, świeże doświadczenie miejsca, które (być może) znali od dawna. Chwile kontemplacji zostały uwiecznione na zdjęciach.

Warsztaty poprowadzili:
Paweł Ogrodzki – fotograf, członek kolektywu Performeria Warszawy; interesuje się zagadnieniem wizualności miasta; prowadzi warsztaty fotograficzne i wizualne.
Zosia Wronka – performerka, animatorka, członkini kolektywu Performeria Warszawy oraz Stowarzyszenia Pedagogów Teatru; pracuje z dziećmi i młodzieżą.

Strefa piknikowa 3: Klub Sportowy „Warszawianka”, ul. Merliniego 2

Warsztat 1 : Więcej tlenu na Skarpie

organizator: Fundacja Culture Shock

Pmarta zablocka marta pawlaczek piknik na skarpie 27 05 2012-50odczas warsztatu uczestnicy poznali techniki prawidłowego oddychania, które pozwalały im wykorzystać potencjał własnego oddechu w walce ze stresem i napięciem oraz pozbyć się złych nawyków oddechowych. W pracy nad świadomym, pełnym oddechem wykorzystane były metody relaksacyjne, wizualizacje, techniki pracy z ciałem angażujące oddech.

Warsztat został przeprowadzony w dwóch cyklach.
Pierwszą część cyklu poprowadziła Marzena Roguska: Techniki prawidłowego oddychania, oddychanie całym ciałem z wykorzystaniem metod wizualizacji.
Drugiej części cyklu przewodziła Katarzyna Warowna: Odkrywanie własnego naturalnego oddechu w ruchu (zadania na improwizację), świadomy oddech w ruchu (nauka choreografii).

Warsztat 2 : Warsztat odzieżowego recyklingu

organizator: Fundacja Culture Shock

Uczestnicy warsztatu mieli szansę dać swojej garderobie drugie życie. Niezależnie od tego, czy chcieli przerobić niepasujące już na nich ubrania, dodać im nieco stylu, szyku i oryginalności lub wyrwać z nudy, w którą zdążyły popaść.

W trakcie zajęć rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto przerabiać ubrania. Chętni wzięli udział w minikursach szydełkowania oraz przerabiania i ozdabiania ubrań bez użycia maszyny do szycia. Był też pokaz kolekcji odzieżowych art-przeróbek, a także prezentacja freeform crochet.

Warsztat poprowadziła Beata Bartoszewicz – pedagog z wieloletnim doświadczeniem pracy w szkole (nauczanie początkowe i plastyka); od 7 lat specjalista pracy socjalnej w tematyce rodzicielstwa zastępczego; jej pasją jest moda i odzieżowy recykling.

Strefa piknikowa 4: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

Warsztat: Plener malarski

organizator: Fundacja Culture Shock

marta zablocka marta pawlaczek piknik na skarpie 27 05 2012-26Szkoła Rysunku Lineare zaprosiła wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek czy umiejętności, na warsztaty rysunkowe i akwarelowe. Prowadzący warsztat przybliżyli uczestnikom zasady rysownia w plenerze, w razie potrzeby doradzili w kwestii doboru tematu, kadru, użycia techniki rysunku lub akwareli, kompozycji, koloru itp.

Warsztat poprowadzili nauczyciele ze Szkoły Rysunku Lineare: Joanna Pętkowska i Minh Dam.

 

Strefa piknikowa 5: Park im. Romualda Traugutta

marta zablocka marta pawlaczek piknik na skarpie 27 05 2012-69organizator: Fundacja Culture Shock

atrakcje: strefa relaksu, kometka, frisbee, warsztat

Animacje edukacyjne Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim

 

 

 

 

Więcej o Majówce można przeczytać na:

Warszawska Droga Kultury na Skarpie
Ngo.pl
W
arszawa.pl

Kolejne edycje Majówki na Skarpie: Majówki na Skarpie 2013 oraz Majówki na Skarpie 2014.

Pikniki i warsztaty organizowane przez Fundację Culture Shock, realizowane w były ramach wydarzenia „Piknikuj na Skarpie”.

Projekt sfinansowało m.st. Warszawa.

Powrót do portfolio